Ormond Cricket Club

 
Advanced search

MyCricketClub Results

Share:
 
Grade RND Dates Home Team   Away Team Venue
South/West 1st XI 13 2 Mar 19 Ormond
170 G Perera 41 GM Chessari 29 L Rainone 26  DJ Mackenzie 3/14 M Cullen 2/24 S Clarke 2/36
def by Altona
3/171 D Kinsella 71 G Sheehan 47*  N Oaten 2/32
E.E Gunn Reserve (Main Oval) 
South/West 2nd XI 13 2 Mar 19 Altona
133 DJ Appleby 46 JA Hegarty 30  V Page 3/14 W Robertshaw 3/26 LO Sellenger 3/36
def by Ormond
3/134 V Page 51* JA Wise 38*  RD Mutch 2/33
J.K. Grant Reserve (FJ Kirk Oval) 
South/East 3rd XI 13 2 Mar 19 Ormond
115 R Sandler 53 O Corbett 39  P Traczewski 3/25 B Hammond 3/44 P Conole 2/26
def by Box Hill
1/118 D Goela 47* T Reid 29 AK Bagga 29*  
E.E Gunn Reserve (Oval #2 - East) 
South/East 4th XI 13 2 Mar 19 Box Hill
4/216(cc) M Faraz 91* SR Flinn 61 GM Comte 33  HF McKenzie 3/39
def Ormond
9/200(cc) J Robertshaw 133  N Shah 3/38 P Robertson 2/32 A Shiraz 2/36
Springfield Park (West Oval) 
T20 Twilight 2018/2019 QF 18 Dec 18 Brighton
2/93 MG Nyary 67*  
def Ormond
89  MG Nyary 2/7 JM Moffitt 2/12 D McKenzie 2/15 J Bransgrove 2/20
Brighton Beach Oval 
J G Craig Under 15 South Group 7 17 Jan 19 Malvern
7/166(cc) H Gray 31 HT Kemp 28  LJ Nixon Smith 3/35 K Jayasuriya 2/32
def by Ormond
5/182(cc) MR Langenfelds 81 LJ Nixon Smith 51  H Martin 2/36
T.H. King Oval 
SECA Fri 16A 9 8 Feb 19
15 Feb 19
Ormond 1
10/186(cc) F Squire 64* TH Tuke 48 S Behl 36  A Brown 4/19 J Ianuali 2/14
def by Brighton 1
8/188 J Badge 70* R Agg 51  TH Tuke 2/20
East Caulfield Reserve (East Caulfield Reserve #1 - South East Oval) 
SECA Fri 14A SF 22 Feb 19
1 Mar 19
Ormond 1
86  J Marsh 2/10 N Stroud 2/17 S Chaiyakham 2/25
def by Beaumaris 1
4/88 BT Gurung 31  
East Caulfield Reserve (East Caulfield Reserve #1 - South East Oval) 
SECA Fri North U14B SF 22 Feb 19
1 Mar 19
Bentleigh ANA 1
4/137 G White 34* H Douglas 30 O Campbell 25*  
def Ormond 2
8/134(cc)  J Loiacono 2/18 H Douglas 2/31
King George VI Memorial Park (King George #1 - West Oval) 
SECA Sat U12A GF 9 Mar 19
10 Mar 19
Ormond 1
2/80  LJ Napier 2/11
def St Brigid's/St Louis 1
79 AJ Gillard 30*  AP Jobling 2/0 R Kalra 2/7 L Squire 2/18
East Caulfield Reserve (East Caulfield Reserve #1 - South East Oval) 
SECA Sat North U12B 9 9 Feb 19
16 Feb 19
Bentleigh 1
5/129(cc)  
def Ormond 2
8/103(cc)  R Bondesan 3/3 O Roberts 2/14
Victory Park (Bentleigh) (Oval 2) 
SECA Sat U12D 9 9 Feb 19
16 Feb 19
Ormond 4
5/77(cc)  
v Brighton Union 3
0/143(cc)  
East Caulfield Reserve (East Caulfield Reserve #2 - North West Oval) 
SECA Sun North U12C SF 24 Feb 19
3 Mar 19
Brighton Union1
6/116(cc) R Jewitt OReilly 28*  
def Ormond 1
7/113(cc)  T Wallis 3/19
Hurlingham Park (Hurlingham Park - Oval #1) 
SECA Sat East Rookies 9 9 Feb 19
16 Feb 19
Ormond 2
1/127(cc)  
and 8/119(cc)  
def Brighton District 1
69  R Barton 4/1 M Davey 2/3 E Turner 2/5
and 105  M Davey 3/5 R Barton 2/7 C Kelly 2/10
E.E Gunn Reserve (Synthetic) 
SECA Sat East Rookies 9 9 Feb 19
16 Feb 19
Bentleigh ANA/Moorabbin
7/67(cc)  
def by Ormond 1
3/166(cc)  
King George VI Memorial Park (King George #2 - East Oval) 
SECA Sat North U12C 9 9 Feb 19
16 Feb 19
South Melbourne Districts 3
2/69  
and 5/85  
def Ormond 3
5/57  T Symons 2/5
Albert Park (Henry Scott Oval) (Oval 13) 
SECA Fri Central U14C 9 8 Feb 19
15 Feb 19
Highett West 1
167 Z Jones 42* S Hegarty 35  SA Glassel 2/19 SA James 2/21
def Ormond 3
4/150(cc)  L Cowell 2/22
Peterson Street Reserve (#1 - Main oval)