Eastern Cricket Association

 
Advanced search

MyCricketTeam Ladders

RANK TEAM P W L D WKTS
LOST
RUNS
FOR
WKTS
TAKEN
RUNS
AGST
Pts % FORM
(last 5)
1 Mont Albert 10 8 2 0 42 1351 82 1325 48 1.991 WWLWW U
2 East Doncaster 10 7 2 1 60 1737 82 1566 45 1.516 DWWWL U
3 North Balwyn 10 6 3 1 59 1271 66 1046 39 1.359 WWLLW U
4 Canterbury 10 5 4 1 61 1579 71 1396 33 1.317 DLWLW U
5 Ashburton Willows 10 5 4 1 60 1391 65 1539 33 0.979 LWWWW U
6 Mulgrave 10 3 6 1 81 1358 56 1563 21 0.601 DLWWL U
7 St Kevins OC 10 2 7 1 85 1606 61 1703 15 0.677 DLLLL U
8 Surrey Hills 10 1 9 0 88 1483 53 1638 6 0.545 LLLLL U
Notes: Alfred Thomas Dunstan commenced his involvement with the Eastern Suburbs Cricket Association as a foundation member of the Myrtle Park (later North Balwyn) Cricket Club in 1927. He became an ESCA office-bearer in 1933 and was awarded Life Membership in 1945 in recognition of his service in a number of executive positions. He was elected President in 1952, holding that position until his sudden death in 1972. Thus ended an unprecedented record of service - 40 years as an office-bearer. Recent Premiers: 2016/17 North Balwyn CC, 2015/16 St Kevins OC CC, 2014/15 Deepdene Bears CC, 2013/14 Bulleen CC, 2012/13 Mont Albert CC, 2011/12 Deepdene Bears CC, 2010/11 Ashburton Willows CC, 2009/10 Mont Albert CC, 2008/09 East Doncaster CC
Last re-calculated: Jan 22, 2018 3:40AM (local time)

Points shown in red if unofficial results are included.
Points are underlined indicate a points adjustment, click item for details.
Symbol U displays if unofficial results are included.
Symbol Adisplays to indicate a points adjustment for this team, click symbol for details.

MyCricketAssociation's best performances

RANK NAME CLUB RUNS GRADE ROUND
1 Boucher, Nathan Glen Iris 195 Sunday Turf 7
2 Sivapalan, Garthik Victorian Cavaliers Sports Club 175 LOC 1 (McCarthy Shield) 3
3 Sampath, Chanaka K East Malvern Tooronga 164 B Turf (Armstrong Shield) 1
4 Dunn, James Burwood 160 D Synthetic (Merrell Shield) 4
5 Taylor, James South Camberwell 153 LOC 1 (McCarthy Shield) 7
6 Mowat, Zac J Boroondara 152 Macgibbon Shield 5
7 Karunaratne, Umesh S Deepdene Bears 151 Wright Shield 5
8 Rasheed, Adnan North Balwyn 150 B Turf (Armstrong Shield) 4
9 Ellis, Scott AYC Harlequins 149 Burt Shield 6
10 Gurusinghe, Danushka P Deepdene Uniting 146 Macgibbon Shield 8
RANK NAME CLUB O M R W GRADE ROUND
1 Colman, Lawrence STC South Camberwell 19.3 5 45 8 A Synthetic(Shaw Shield) 6
2 Gable, Drew AYC Harlequins 4.5 1 9 7 LOC 6 (Bingley Shield) 4
3 Hayden, David Hawthorn 5.0 0 12 7 5th XI 14
4 Poustie, Mark Boroondara 7.3 3 17 7 C Synthetic (Wilson Shield) 2
5 Chivers, Brett Boroondara 20.0 11 19 7 E Synthetic (Carr Shield) 10
6 Brett, Lukas Glen Waverley 15.1 7 32 7 2nd XI 6
7 Chesney Jnr, David Bulleen 22.0 5 73 7 Wright Shield 6
8 David, Brendan STC South Camberwell 19.0 3 85 7 A Synthetic(Shaw Shield) 1
9 O'Connell, Paul St Barnabas 8.0 5 3 6 LOC 3 (Lamborn Shield) 8
10 Atkins, Justin Deepdene Uniting 8.0 1 9 6 Menzies & Mackay Shield 3
View Association wide statistics

MyCricketAssocation Results