Glen Iris Cricket Club

 
Advanced search

MyCricketClub Results

Share:
 
Grade RND Dates Home Team   Away Team Venue
Wright Shield 14 27 Feb 21 Edinburgh
76 J Viola 30  L Skelton 3/15 B Sandaruwan 2/13
def by Glen Iris
125 B Sandaruwan 38* B Gatehouse 25  K Sineth 3/17 AT Fernando 3/22 S Tsonas 2/14
WT Peterson Oval (Brunswick Street Oval) 
C Turf (Thomson Shield) 14 27 Feb 21 Glen Iris
67  GS Skandakumar 3/7 TM Noble 3/12
def by Mont Albert
2/69 LT Galtieri 34*  
Eric Raven Reserve 
D Synthetic 60 Overs (Merrell Shield) 14 27 Feb 21 Toorak-Prahran
126 S Izzard 58 N Power 25*  C Rojko 3/20 BA De Koning 2/29
def by Glen Iris
2/128 M Ciardulli 55 T Tribe 25*  
Alma Park  
E Synthetic (60 Overs) 14 27 Feb 21 Glen Iris
6/193(cc) A Mather 50 J Parry 37 J Gough 30 J Wilson 28*  Da Foley 2/34
def Glen Waverley (Sunday)
69  J Wilson 3/15 H Guneratne 2/6 M Dordevic 2/14
Howard Dawson Reserve 
Cricket Southern Bayside One-Day Division 2 (Sun) 14 28 Feb 21 Oakleigh
5/119 DJ Reid 44 A Mittal 39  C Ackermann 3/18
def Glen Iris
10/118(cc) C Ackermann 43 JM Ward 32  AL Howes 3/3 S Singh 3/33 R Surendran 2/9
Warrawee Park (Oakleigh) 
LOC 2 (RW Laws Shield) 14 27 Feb 21 Glen Iris
7/91 A Lane 28  S Dulla 3/20 S Kabir 2/16 P Kollu 2/46
def Monash University (Sunday)
90 S Akbarally 52  D Long 4/7 S Rankin 3/29 D Grunig 2/38
Warner Reserve (Ashburton) 
Under 10 Sunday Green 12 28 Feb 21 Glen Iris Ravens
10/86(cc)  N Brar 3/3
def by Burwood Black
4/149(cc)  F Skelton 2/5
Lewin Reserve (Burke Road South Reserve) 
Under 10 Sunday Green 12 28 Feb 21 Burwood Yellow
7/125(cc) B Noman 28*  E Read 2/8 H Noonan 2/17
def Glen Iris Wizards
9/81(cc)  M Roberts 2/4
Burwood Reserve (West Oval) 
Under 16A A G Grace 7 26 Feb 21 Glen Iris Blaich
7/82(cc)  N Ryan 3/19
def Holy Trinity Blue
8/76(cc)  G Pick 3/12 WD McCormack 3/15
Howard Dawson Reserve 
Under 14A C L Martin 7 26 Feb 21 Mont Albert
9/69(cc)  W Hetherington 2/4
def by Glen Iris Pualpillai
1/78 LD Simpson 29*  
Elgar Park (Elgar Park North West) 
Under 14C S J Mason 7 26 Feb 21 Glen Iris Roberts
7/96(cc) L Nicholson 27  J Taylor 2/7
def Trinity Willison White
8/91(cc)  
Lewin Reserve (Burke Road South Reserve) 
U15A Friday - Emidio Pugliese Shield 3 27 Nov 20 Mt Waverley - Jeffries
2/171(cc) LJ Jackman 27* A Chowdhary 27*  
def Glen Iris
7/50(cc)  V Kumar 3/5 A Bolisetty 3/11
Jordan Reserve 
U15B Friday - Ray Cleary Shield 11 26 Feb 21 Prahran
4/137  
def Glen Iris Cricket Club
6/95 E Sikand 26  
Basil Reserve (Oval 2 - East) 
U13A Friday - Don Bienvenu Shield 10 26 Feb 21 Mt Waverley - Sheehan
4/92(cc)  
def by Glen Iris
6/169 L Suckling 41* H Cullinan 27*  
Princes Highway Reserve (West Oval) 
U13B Friday (East) - Stuart King Shield 10 26 Feb 21 Glen Iris Cricket Club
6/78(cc)  R Muirhead 2/6
def Malvern Junior - White
8/53(cc)  H Hooke 3/4
Dorothy Laver Reserve (East Oval) 
Under 12A R J Barker 7 27 Feb 21 Kew
7/100(cc) C Paynter 34 S Johns 31  
def Glen Iris Tudor
92 J Tudor 25* E Dieu 25  N Karayannis 4/13 E Beauchamp 3/6
Willsmere Reserve 
Under 12B M Van Zuyden 7 27 Feb 21 North Alphington White
4/94(cc)  
tied Glen Iris
7/94(cc)  A Picken 3/11
C.H Sullivan Memorial Park (Oval #1 East) 
U13C Friday - David Williams Shield 4 4 Dec 20 Glen Iris
4/153(cc) W Sando 29*  
def Emmanuel Sth Oakleigh
6/102(cc)  H Hooke 2/4 F Yole 2/11
Dorothy Laver Reserve (East Oval) 
U15B (S/W) Sunday - Alan Taylor Shield 11 28 Feb 21 Glen Iris Cricket Club
5/96(cc) L Yole 25*  
def Murrumbeena - Maroon
71  E McVey 2/4 AR Mayekar 2/13
Eric Raven Reserve 
U15A (S/W) Sunday - Bruce Dowland Shield 4 6 Dec 20 Glen Iris
5/58(cc)  
def by Malvern Junior
3/127(cc) A Prescott 28*  
Eric Raven Reserve 
U11A Sunday - Michael Lawson Grade 10 28 Feb 21 Glen Iris - Barrance
2/170(cc) D Tey 26*  
def East Malvern Tooronga - Black
15/77(cc)  T Barrance 4/12 J Tey 3/10
Howard Dawson Reserve 
U11B Sunday - John Doig Grade 10 28 Feb 21 Ashwood
5/155(cc) H Fitton 36*  L Lannigan 2/2
def Glen Iris - Cash
9/126(cc)  H Fitton 3/5
Ashwood Secondary College 
U11B Sunday - John Doig Grade 10 28 Feb 21 Maccabi AJAX - Green
11/129(cc)  J Head-Wilson 3/23 C Lightbody 2/6
def by Glen Iris - Carroll
10/172(cc)  A Rawack 5/18
Caulfield Park (Oval 4) 
IEGC Stage 1 Stars 10 3 Mar 21 Richmond Union Villani
v Glen Iris Rubys
Alan Bain Reserve () 
IEGC Stage 1 Spirit 10 3 Mar 21 Glen Iris Ravens
v Blackburn/Nunawading
Lewin Reserve (Burke Road South Reserve) 
Veterans Division 3 (MGH Fielden Shield) GF 21 Feb 21 Bulleen
8/139(cc)  G Curtis 3/15 N Thompson 2/23
def Glen Iris
9/102  N Henry 2/6 CF Nash 2/14
Koonung Park Sportsfield 
Veterans Division 6 GF 21 Feb 21 Glen Iris
8/121 M White 34* S Hoy 25  Ga Cooper 4/8 C Furze 2/19
def Blackburn North United
5/117(cc) C Furze 36 G Newbegin 26  M Higgins 2/14
Warner Reserve (Ashburton) 
Veterans Division 7 6 14 Feb 21 Glen Iris
drew Salesian Old Boys
Warner Reserve (Ashburton) 
Kookaburra T20 Cup (www.kookaburra.biz) 1 19 Jan 21 Mont Albert
6/151(cc) JA Joslin 54 JK Blair-Holt 25*  L Skelton 2/31
def Glen Iris
84  BA Howell 3/13 NM McNally 3/13 SK Patel 2/17
Mont Albert Reserve